Chcemy, aby każda osoba biorąca udział w naszych działaniach czuła się bezpieczna i szanowana. Dlatego dbamy o to, żeby wszystkie osoby współpracujące ze Stowarzyszeniem przestrzegały najwyższych standardów etycznych postępowania osobistego i zawodowego.
Przyjmujemy zasadę zerowej tolerancji wobec wszelkich form przemocy, w tym wykorzystywania i przemocy seksualnej. Traktujemy poważnie każde zgłoszenie nieprawidłowości. Wszystkie osoby członkowskie Stowarzyszenia, wszystkie osoby zatrudnione przez Stowarzyszenie, oraz wszystkie inne powiązane podmioty obowiązuje Polityka Przeciwdziałania Wykorzystywaniu i Przemocy Seksualnej oraz towarzyszący jej Kodeks Postępowania.
Poniżej do pobrania znajduje się:
Materiał informacyjny dla wykonawców oraz innych powiązanych podmiotów współpracujących ze Stowarzyszeniem Moc Wsparcia.pdf (kliknij, żeby otworzyć plik).
Osoby do których kierowane są nasze działania są poinformowane o sposobach zgłaszania wszelkich nieprawidłowości:
W zależności od preferencji zgłoszenie można zgłosić:
- w bezpośrednim kontakcie z osobą zaufania: na stan dzisiejszy osobą zaufania jest Paulina Górecką email: osobazaufana@moc-wsparcia.pl
- poprzez wysłanie e-maila na adres: osobazaufana@moc-wsparcia.pl, +48 507 744 924
- poprzez wysłanie przesyłki na adres Stowarzyszenia za pośrednictwem poczty tradycyjnej (Przesyłka zezgłoszeniem wystąpienia incydentu o charakterze wykorzystywania lub przemocy seksualnej powinnazawierać dopisek: „Dla osoby zaufania”. Przesyłka nie podlega otwarciu przez osoby trzecie i przekazywanajest bezpośrednio do osoby )
- poprzez bezpośrednie zgłoszenie do reprezentanta krajowego biura UNHCR: Office of the Senior Coordinator for Prevention of and Response to SEA / SH, hqpseash@unhcr.org
Kodeks postępowania Stowarzyszenia
Wszystkie osoby członkowskie Stowarzyszenia, wszystkie osoby zatrudnione przez Stowarzyszenie, oraz wszystkie inne powiązane podmioty mają obowiązek przestrzegać Polityki przeciwdziałania wykorzystywaniu i przemocy seksualnej.
Ja niżej podpisany/a rozumiem, że mam obowiązek opieki nad członkami dotkniętych/wrażliwych populacji i beneficjentamioraz obowiązkiem zapewnienia, że kobiety, dziewczęta, chłopcy, mężczyźni oraz wszystkie inne osoby będą traktowane z godnością i szacunkiem.
Zobowiązuję się do przestrzegania najwyższych standardów postępowania zawodowego i osobistego, nawet gdy nie jestem wpracy, z dala od miejsca pracy lub na urlopie.
Rozumiem, że wykorzystywanie i przemoc seksualna są zachowaniem niedopuszczalnym i zagrażają wiarygodności i reputacji Stowarzyszenia Moc Wsparcia.
Aby zapobiegać wykorzystywaniu i przemocy seksualnej, zobowiązuję się do przestrzegania sześciu podstawowych zasad określonych w Biuletynie Sekretarza Generalnego ONZ: według tych zasad:
- Wykorzystywanie i przemoc seksualna są poważnym wykroczeniem i podstawą do zastosowania środkówdyscyplinarnych, w tym zwolnienia w trybie natychmiastowym.
- Aktywność seksualna z dziećmi (osobami poniżej 18 roku życia) jest zabroniona, niezależnie od pełnoletności lub lokalnego wieku przyzwolenia. Nieznajomość lub błędne przekonanie co do wieku dziecka nie jest uważane za usprawiedliwienie.
- Zabroniona jest wymiana pieniędzy, zatrudnienia, towarów lub usług za usługi seksualne, obejmuje to prostytucję,nawet jeśli prawnie nie jest zakazana w Polsce, w tym wszelkie zachowania poniżające oraz wykorzystujące.
- Jakakolwiek relacja seksualna pomiędzy osobą pracującą na rzecz Stowarzyszenia a jej beneficjentami jest zakazana, ponieważ byłaby ona oparta na z natury nierównej dynamice władzy oraz podważa wiarygodność i integralność pracyStowarzyszenia i jest demoralizująca.
- Wszystkie osoby członkowskie Stowarzyszenia, wszystkie osoby zatrudnione przez Stowarzyszenie, oraz wszystkie innepowiązane podmioty są zobowiązane do tworzenia środowiska pracy, które zapobiega wykorzystywaniu i przemocy seksualnej i wspiera wdrażanie tej polityki. Osoby na stanowiskach kierowniczych mają szczególną odpowiedzialność, aby dbać o przestrzeganie i wzmacnianie tej
- Jeżeli pracownik Stowarzyszenia lub członek personelu ma obawy lub podejrzenia dotyczące wykorzystywaniaseksualnego lub przemocy ze strony pracownika Stowarzyszenia, musi zgłosić takie Poufna skarga może zostać złożona przez lub w imieniu osoby, która była ofiarą takich czynów, kontaktując się z osobą zaufania Stowarzyszenia, adres e-mail: osobazaufania@moc-wsparcia.pl
Projekt „CENTRUM POMOCY DZIECIOM W SOSNOWCU” finansowany w ramach środków przekazanych przez The Office of the United Nations High Commissioner for Refugees (“UNHCR”), Agencji ONZ ds. Uchodźców, realizowanego w ramach programu grantowego Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
